Среда, 20 января 2021 12:46

Обласні цільові програми розвитку Львівщини – за участю громади?

Триває процес розробки обласних цільових програм розвитку Львівщини на 2021-2023 роки. Нібито буденний процес. Однак такий, який зачіпає інтереси всіх мешканців області і здатний проявити нашу солідарність в умовах кардинальних змін, що відбуваються в Україні і світі.

Об этом сообщает Политика

Преамбула

22 грудня 2020 року відбулась достатньо буденна подія – затвердження бюджету Львівщини на 2021 рік. Однак було кілька особливостей, які не були помічені мас-медіа – таких, які прямо зачіпають інтереси всіх мешканців Львівщини. Річ у тому, що сесією Львівської обласної ради було затверджено 12 обласних цільових програм (програм) розвитку області на 2021-2023 роки і фінансування яких вкрай важливо розпочати вже у січні 2021 року з огляду на їх важливість і невідкладність. Зокрема, що стосується закупівлі медпрепаратів та фінансування заходів, пов’язаних із пандемією COVID-19. Інші програми у звичному режимі будуть розглянуті на наступній сесії, яка планується на 16 лютого 2021 року.

І що ж тут особливого?

Особливим в цьому дійстві є той факт, що термін дії 26 програм завершився 31 грудня 2020 року і лише 3 програми мають термін дії до 2025 року. Це означає, що виконавцям цих 26 програм (структурним підрозділам Львівської облдержадміністрації) необхідно підготувати нові програми, визначити їх конкретні завдання і порахувати фінансові ресурси. А це, на хвилиночку, близько 1 500 млн грн в рік з обласного бюджету (дані 2020 року), які ще по дорозі «обростають» й державними коштами (цільовими субвенціями чи коштами Державного фонду регіонального розвитку) та місцевими ресурсами. Чого вартий лише приклад Програми проведення обласного конкурсу проєктів місцевих ініціатив, де у 2020 році до 134,4 млн.₴ з обласного бюджету додалося 160,9 млн.₴ місцевих бюджетів та внесків громад і спонсорів.

Особливість процесу також полягає й у тому, що нові програми не можна просто продовжити на основі попередніх, додавши кілька «новинок» чи змінивши бюджет (що часто траплялось раніше) з огляду на кардинальні зміни, що відбулися в Україні і світі – завершення І етапу децентралізації (адміністративно-територіальної реформи), обновлення складу Рад всіх рівнів після 25 жовтня 2020 року, початок дії Стратегії розвитку Львівщини до 2027 року та пандемія COVID-19. В цій ситуації вже недостатньо тільки професіоналам з облдержадміністрації визначати майбутні шляхи розвитку галузей (економіки, освіти, культури, медицини, соціального захисту… перелік довгий), потрібно залучати головних «пайовиків» — депутатів, громади, бізнес, громадський сектор, молодь.

Як йде процес?

До 16 лютого часу вкрай мало, якщо врахувати ще час на процедури (погодження в депутатських комісіях, громадські обговорення). Аналіз перебігу подій вселяє певний оптимізм. Так, 7 грудня 2020 року проєкти програм були передані обласною державною адміністрацією до обласної ради та розміщені на сайті обласної ради для обговорення. 4 січня 2021 року у Львівській обласній раді стартували слухання програм (у тому числі й вже затверджених 22 грудня) за участю голів постійних депутатських комісій обласної ради та керівників структурних підрозділів облдержадміністрації. 28 січня 2021 року риску має підвести постійна комісія з питань бюджету та соціально-економічного розвитку обласної ради.

Що не так?

Аналіз змісту як вже затверджених програм 22 грудня 2020 року, так і проєктів ще не затверджених програм свідчить, що їх якість бажає кращого. Це простежується і з коротких повідомлень на сайті обласної ради про результати слухань програм і тих численних пропозицій (не завжди обгрунтованих), які народжуються в депутатських комісіях обласної ради.

Не має змісту наводити зараз перелік цих пропозицій, оскільки процес ще триває. В цій ситуації вже позитивним можна вважати факт активізації дискусії між обласною радою і держадміністрацією щодо змісту програм та поступового віднаходження консенсусу по спірних питаннях. При цьому дефіцит часу не дає можливості розгорнути більш широку дискусію. В таких обставинах маємо сподіватися на професіоналізм депутатського корпусу обласної ради та структурних підрозділів облдержадміністрації, а також їх уміння і бажання знайти спільну мову.

Замість рекомендацій

Програми треба приймати як і заплановано – на черговій сесії обласної ради, оскільки їх затримка потягне за собою відтермінування низки дуже потрібних заходів. Не думаю, що це будуть високої якості програми, здатні оптимально розподілити ресурси на три роки. Не допоможе покращенню програм і обов’язкові громадські обговорення, які, на жаль, ще не стали тим дієвим інструментом, де громадськість може реально висловитися і бути почутою.

Однак, 16 люте 2021 року має стати стартом для розгортання процесу аналізу виконання попередніх програм та викликів, які постали перед суспільством і Львівщиною зокрема, а також віднаходження шляхів їх подолання через внесення змін до програм, які б Львівська обласна рада восени могла проголосувати на 2022-2023 роки. І для цього маємо все необхідне – і час, і механізми (апробовані під час формування Стратегії Львівщини до 2027 року), і людський потенціал.

Примітка. Можливо, вже варто і Громадській раді при Львівській обласній державній адміністрації (найбільш чисельній в порівнянні з іншими областями Україні – 192 члени) використати свій ресурс у цьому процесі.Джерело статті: “https://zaxid.net/oblasni_tsilovi_programi_rozvitku_lvivshhini__za_uchastyu_gromadi_n1513269”

Оставить комментарий

Убедитесь, что Вы ввели всю требуемую информацию, в поля, помеченные звёздочкой (*). HTML код не допустим.